پچ پنل مدل UTP Cat 6

پچ پنل چیست؟

استفاده از پچ پنل برای مدیریت بهتر کابل‌ها بسیار کارآمد و ضروری است و از شلختگی آن جلوگیری می‌کند. پچ پنل قطعه مستطیل شکلی است که در بخش تجهیزات پسیو شبکه قرار دارد. تعداد پورت‌های پچ پنل می‌تواند بسیار زیاد و یا کم باشد. می‌توان پچ پنل را به عنوان یک واسطه در نظر گرفت که کابل شبکه را به تجهیزات پسیو شبکه مانند هاب، روتر و… متصل می‌کند. در این صورت دیگر نیازی نیست کابل‌های شبکه به صورت مستقیم به تجهیزات شبکه وصل شوند.

در صورتی که مدل پچ پنل ماژولار باشد، می‌توان از کیستون‌های متفاوت مانند FTP، UTP  و SFTP استفاده کرد. برای تعویض و تعمیر کیستون‌های پچ پنل، نیازی به دور انداختن پچ پنل نیست. شما می‌توانید هر کیستون که نیاز به تعویض دارد را از پنل خارج کنید و کیستون سالم را در آن قرار دهید. همین یکی از مزایای بزرگ پچ پنل است.

انواع پچ پنل

 دسته بندی و تقسیم انواع پچ پنل با توجه به نکاتی از جمله تعداد پورت، ماژولار یا غیر ماژولار بودن و … صورت می‌گیرد. در ادامه بیشتر با انواع پچ پنل آشنا می‌شوید.

پچ پنل با توجه به تعداد پورت

در اندازه‌های 12، 16، 24، 32، 36 و 48 تولید می‌شود. پچ پنل 24 پورت بسیار شناخته شده و رایج است.  وجود پورت‌ها در پچ پنل قابلیت گسترش و افزودن کاربر به شبکه را دارد.

ماژولار یا غیر ماژولار

همانطور که در بخش قبل خواندید، در پچ پنل ماژولار، شما می‌توانید کیستون‌های مختلف را با توجه به نیازتان نصب کنید و در صورت خراب شدن، تنها کیستونی که خراب شده را عوض کنید اما در پچ پنل غیر ماژولار، اگر یکی از کیستون‌ها خراب شود، مجبورید مجدد پچ پنل تهیه کنید. واضح است تعمیر بخشی از پچ پنل بسیار به صرفه‌تر از تهیه‌ی مجدد آن است.

پچ پنل  loaded و unloaded

 پچ پنل آنلودد به صورت فریم یا ریل خالی فروخته می‌شود و افراد می‌توانند با توجه به نیازی که دارند کیستون مورد نظر را بخرند و در مکان مورد نظر نصب کنند. در پچ پنل لودد، کیستون‌‌ها از قبل در پنل قرار دارد و امکان تعویض ندارد.  

پچ پنل POE

این نوع پچ پنل‌ها جای خیلی کمی می‌گیرند ( در اندازه U1 ) و می‌توان آن را در رک قرار داد. با استفاده از پچ پنل POE می‌توان برق تجهیزات دیگر را فراهم کرد. بنابراین لازم نیست دیگر کابل کشی جداگانه انجام دهید تا برق رسانی انجام شود. این نوع پچ پنل با پچ پنل فیبر نوری متفاوت است. در پچ پنل فیبر نوری تنها از کابل‌های فیبر نوری استفاده می‌شود.

پچ پنل شیلددار(نویزگیر) و بدون شیلد

در مواقعی که میزان تداخل الکترومغناطیسی زیاد است می‌توانید از پچ پنل شیلدداراستفاده کنید. پچ پنل STP  یا شیلددار، دارای بخش پنلی و جک کیستون‌های محافظ داراست. این نوع پچ پنل با پورت 12، 24 و 48 قابل تهیه است.

کیستون پچ پنل cat

کیستون‌ها هم دارای دو مدل دارای محافظ و بدون محافظ  است (شیلددار و بدون شیلد) و دسته بندی خود را دارد. انواع آن بر اساس جنس بدنه (فلزی و تمام PVC)، بر اساس اندازه (پهن و باریک)، رنگ است. برخی مدل‌های استاندارد کیستون پچ پنل Cat5e، Cat6، Cat6a و Cat7 است.

4 مزیت استفاده از پچ پنل

  1. کابل‌ها و پچ کوردها را از حالت شلختگی و بی‌نظمی در می‌آورد.
  2. برای تهیه‌ی پچ کورد هزینه‌ی کمی لازم است.
  3. عیب یابی و تعمیر بسیار راحت‌تر صورت می‌گیرد.
  4. پس از نصب می‌توانید شبکه را گسترش دهید.

خرید پچ پنل UTP Cat 6

درست است که پچ پنل از اجزای اصلی و ضروری شبکه نیست ولی بسیار کاربردی است. نظم دادن شبکه می‌تواند شما را از دردسرهای بسیار نجات دهد. اگر قصد خرید این نوع پچ پنل را دارید، با مراجعه به بخش تجهیزات پسیو شبکه در سایت، می‌توانید پچ پنل UTP Cat6 را از میان مدل‌های موجود بیابید. جهت کسب اطلاعات بیشتر از قیمت و یا مشاوره با همکاران، با ما تماس بگیرید.