آرایش کابل

تجهیزات مختلف در دیتاسنتر و شبکه دارای کابل و سیم‌های پیچیده و گوناگون است. یکی از مشکلات همیشگی آرایش کابل‌های مرتب نشده است.برای افزایش طول عمر و مرتب سازی فضا از تجهیزات آرایش کابل استفاده می‌شود. با ایجاد شبکه و توسعه‌ی آن، تعداد کابل نیز افزایش می‌یابد.

از مهم‌ترین بخش ساخت دیتابیس و شبکه، ایجاد ساختار منظم برای تجهیزات شبکه است. منظم سازی تجهیزات نه تنها دسترسی به آنها را آسان می‌کند بلکه موجب حفاظت از بخش‌های مختلف نیز می‌شود. این محصولات بهترین راه حل برای جلوگیری از به هم ریختگی کابل‌ها و سیم‌های رهاشده است. حتی اگر هم دیتاسنتر ندارید، به احتمال زیاد با سیم و کابل‌های در هم و گره خورده مواجه شده‌اید و می‌توانید از این محصولات استفاده کنید.

در ادامه با انواع تجهیزات مدیریت کابل بیشتر آشنا می‌شوید.

6 مورد از تجهیزات پیشنهادی برای مدیریت کابل:

 1. بست کابل

یکی از محصولاتی که برای مرتب سازی کابل استفاده می‌شود بست کابل است. با استفاده از بست کابل، کابل‌ها به صورت منظم قرار می‌گیرند. بست کابل خود انواع مختلفی دارد. کیبل منیجر 3 نوع بست کابل کمربندی، بست کابل پارچه‌ای و بست شانه کابل را به صورت مجزا عرضه می‌کند. بست پارچه‌ای از پرطرفدارترین محصولات کیبل منیجر است. برای آشنایی بیشتر با این محصول اینجا کلیک کنید.

  انواع کابل شبکه | کاربرد کابل شبکه و 3 مزیت استفاده از کابل در شبکه

 بست شش کاناله روی همx510بست پارچه ای کمربندی

 1. شانه کابل:

با شانه‌ی کابل، منظم سازی و بخش بندی کابل‌ها سریع و آسان انجام می‌شود. بست کابل همچنین از کابل در برابر خراشیدگی، کشیدگی و ضربه حفاظت می‌کند.

شانه کابل

 1. پچ پنل:

برای اتصال کابل‌های شبکه و تجهیزات شبکه استفاده می‌شود. در واقع به صورت واسطه میان تجهیزات عمل می‌کند. برخی از مزایای استفاده از پچ پنل می‌توان به قیمت مناسب و نگهداری آسان‌تر اشاره کرد.

پچ پنل مسی

 

 1. سبد کابل:

یکی دیگر از محصولات پرطرفدار آرایش کابل، سبد کابل است. نصب و استفاده از سبد کابل بسیار آسان است. استحکام بالا، وزن کم سبد کابل موجب برای اطلاع بیشتر از سبد کابل اینجا کلیک کنید!

سبد کابل

 1. لیبل کابل شبکه:

یکی دیگر از راه‌های آرایش کابل استفاده از لیبل کابل شبکه است. با لیبل کابل شبکه می‌توانید انواع کابل‌ها را مشخص کنید.

لیبل کابل

 1. مدیریت کابل (cable management)

مدیریت کابل به دو صورت عمودی و افقی موجود است. برخی مزایای استفاده از مدیریت کابل (Cable Management):

 • هدایت آسان‌تر کابل‌ها
 • حفاظت بیشتر از کابل
 • نصب آسان
 • ایجاد امنیت در کابل کشی
 • قیمت مناسب

کیبل منیجمنت

قبل از آرایش کابل به چه نکاتی باید توجه کرد؟

پیش از هر چیزی نیاز است به خود کابل و کیفیت آن توجه کنید. مطلوب‌ترین موقعیت این است که کابل‌ها از کیفیت خوبی برخوردار باشند. چرا که هرچقدر بر آرایش و حفاظت از کابل‌ها تأکید کنید، اگر کابل کیفیت کمی داشته باشد بدیهی است که هر چقدر هم مراقب باشید، زودتر فرسوده می‌شود.

در مرحله‌ی بعد بهتر است انواع کابل‌ها را دسته بندی کنید و هر نوع کابل را در دسته‌ی جداگانه قرار دهید.

  استاندارد رک سرور

تجهیزاتی که برای مرتب سازی کابل استفاده می‌کنید باید با تجهیزات شبکه همخوانی داشته باشد. برای مثال ابعاد کیبل منیجمنت (مدیریت کابل) یا پچ پنل باید با رک و فضای اطراف همخوانی داشته باشد. و یا پچ پنلی که استفاده می‌کنید باید متناسب با کابل‌هایی باشد که به آن وصل می‌کنید.

تجهیزات آرایش کابل نه تنها در دیتاسنتر و شبکه بلکه در محیط خانه نیز کاربرد دارد. اگر اهل گیمینگ هستید حتماً کابل‌های رها شده‌ی زیادی پس از راه اندازی سیستم گیمینگ خود دارید. با افزایش تعداد سیم و کابل، احتمال گره خوردن کابل به پای شما و یا برق گرفتگی و جرقه زدن افزایش پیدا می‌کند. با استفاده از تجهیزات آرایش و مدیریت کابل، از خطرات احتمالی جلوگیری می‌شود. پیشنهاد می‌شود برای منظم سازی کابل‌های خود از انواع سیستم‌های مدیریت کابل استفاده کنید.

نکاتی که در مدیریت کابل باید به آن توجه کنید

 1. برای نصب کابل‌‌ها برنامه ریزی کنید.
 2. طول کابل‌ها را در مرحله‌ی نصب در نظر بگیرید.
 3. کابل‌ها را دسته بندی کنید و در صورت لزوم از لیبل استفاده کنید.
 4. از انواع بست کابل و تجهیزات مدیریت کابل استفاده کنید.
 5. کابل‌ها را به صورت مداوم بررسی کنید
 6. در صورتی که دستگاه جدیدی به مجموعه اضافه می‌کنید، بنا به نیازی که در محیط وجود دارد تجهیزات را جا به جا کنید و مجدد بچینید.
 7. پریز شلوغ باعث افزایش گرمای اطراف پریز می‌شود. بهتر است از محافظ نوسان برق استفاده کنید.

آرایش کابل به قدری مهم است که در دیتاسنترها بدون برنامه ریزی قبلی و نقشه‌ی از پیش تعیین شده، هیچ کار دیگری پیش نمی‌رود.

  سبد کابل زیر میزی چیست؟

مرتب سازی و استفاده از تجهیزات آرایش کابل موجب طولانی‌تر شدن عمر کابل‌ها می‌شود.

 

نگهداری از کابل

اگرچه استفاده از وسایل بی سیم و بدون کابل می‌تواند جنبه‌های مثبتی داشته باشد ولی تجربه ثابت کرده بسیاری از وسایل بی سیم عمر کمتری نسبت به تجهیزات با سیم دارند. دلیل شما هر چه باشد نیازی نیست نسبت به تصمیمتان حس بدی پیدا کنید. در بسیاری از تجهیزات دیتاسنتر و شبکه، پیشنهاد می‌شود از سیستم‌های با سیم استفاده کنید. ولی مثلا در گیمینگ، کیبورد و موس بدون سیم هم می‌توان استفاده کرد.

اگر این مطلب برایتان مفید بود آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید!

کلام آخر

کیبل منیجر با سال‌ها تجربه در زمینه تجهیزات شبکه و رک آماده‌ی خدمت رسانی به شما عزیزان است. از پچ پنل و رک گرفته تا انواع بست کابل، کیبل منیجر تنوع بالا و بهترین کیفیت را به مشتریان خود ضمانت می‌کند. جنس لطیف و محکم بست کابل پارچه‌ای موجب ثبات کابل‌ها در محل نصب می‌شود و مانع کشیدگی و گِرِه خوردن کابل‌ها می‌شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.